Nytorpcentrum

Meny >

Hällbo Entreprenad Maskiner AB

Möt en av praktikvärdarna för bygg och anläggningsprogrammet - Håkan på Hällbo Entreprenad Maskiner AB.

Hej säger vi till Håkan, en av ägarna på Hällbo Entreprenad Maskiner Ab, som är en av Nytorps praktikvärdar.

- Man kan säga att det började med gräsklippning och ett traktorintresse, säger Håkan som startade Hällbo Entreprenad Maskiner AB år 2000 tillsammans med brodern Torbjörn.

Håkan och Torbjörn började med en lastbil och körde åt andra. Kring 2003 tog det fart och de började anställa. Under de sista 10 åren har de expanderat som mest och idag är de 38 anställda på firman som erbjuder tjänster inom mark och anläggning. Ett urval av tjänster är vatten och avlopp, dränering, leverans av grus och matjord, schakter och sanering. En modern, fräsch och miljövänlig maskinpark är något de satsar hårt på.

- Jag kan inte nog understryka vikten av duktigt folk. Utan våra anställda hade vi aldrig varit där vi är idag. De anställda är allt, säger Håkan upprepade gånger.

När vi frågar Håkan hur han ser på jobbmöjligheterna inom branschen efter avslutad utbildning svarar han:

- Det finns hur mycket jobb som helst inom branschen! Jag får positiva vindar från Nytorp. Ungdomar är framtiden. Om du är allsidig och ödmjuk kommer du långt. Men kom också ihåg att det här inte är något vanligt 7-16 jobb.